13 ocak 2023 brave ödülleri değişiklikleri – braveturk
brave ödülleri sisteminde önemli değişiklikler var. değişiklikler şubat ayında çıkacak brave version 1.48.x güncellemesi ile tarayıcı arayüzünde görünür olacak.

özet geçmek gerekirse;

1-brave ödüllerinden faydalanmak için uphold veya gemini gibi cüzdan onay servislerinde hesabınızın olması artık önkoşul oluyor. eski sistemde onaylı hesabınız bulunmasa bile reklam izleyerek kazandığınız ödüller vbat (sanal bat) olarak tarayıcınızda birikiyordu ve ileri bir tarihte hesap bağlantısı yaptığınızda toplu bir şekilde onaylı hesabınıza aktarılabiliyordu.

2-cüzdan onay servislerinde hesabı bulunmayan kullanıcılar, brave ödüllerine katılıp kazandıkları ödüllerle brave onaylı yayıncıları desteklemeye devam edebilecekler. ios mobil versiyonlarında olduğu gibi, bu sistemde de ödüller otomatik olarak favori yayıncılara aktarılacak, yayıncı özelinde bahşiş gönderilemeyecek.

3-vbat’lar (sanal bat) kullanımdan kaldırılıyor. brave ödüllerinin suistimal edilmesini önlemek amacıyla merkezi ve iptal edilebilir olarak tasarlanan vbat sistemi, themi̇s projesi kapsamında merkezi olmayan bir sistem ile değiştirilecek. 31 ekim 2023 tarihine kadar tarayıcınızı cüzdan onay servisleriyle ilişkilendiremezseniz tarayıcınızda vbat olarak kayıtlı bulunan tutarlar geri dönüşü olmayacak şekilde karşılıksız kalacak ve kaybolacak.

4-brave; vbat’ları kullanımdan kaldırmadan önce, cüzdan doğrulama servislerince desteklenen ülke sayısını mümkün olduğunca arttırmaya çalışacak ancak destek sağlanamadığı takdirde brave software kullanıcılarına tarayıcılarında birikmiş vbat’ları favori yayıncılarına bahşiş olarak göndermelerini tavsiye etti.
değişikliklerin türk kullanıcılarına etkisine gelirsek;

hali hazırda uphold veya gemini’de onaylı hesabı bulunan türk kullanıcılar brave ödüllerinden faydalanmaya devam edecekler ancak onaylı hesabı bulunmayan türk kullanıcılar; yayıncı destekleme seçeneği hariç brave ödüllerine katılamayacaklar, sanal olarak dahi olsa tarayıcılarında ödül hakkı biriktiremeyecekler ve eğer 31 ekim 2023’e kadar türkiye’ye bölge desteği sağlanamazsa tarayıcılarında biriktirdikleri vbat tutarları bahşiş olarak göndermek veya kaybetmek durumunda kalacaklar.

daha fazla bilgi için brave’in resmi blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.