vbat’ların geçersiz olması – braveturk
brave ödüllerinin suistimal edilmesini önlemek amacıyla sonradan iptal edilebilecek şekilde merkezi yapıda tasarlanan vbat ödeme sistemi themi̇s projesi kapsamında 31 ekim 2023'te kullanımdan kaldırılıyor ve ödemelerinin geri alınamaz bir şekilde merkeziyetsiz olarak gerçekleştirileceği yeni bir ödeme sistemine geçiliyor.

gelişme brave kullanıcıları açısından heyecan verici olsada geçiş süreci türk kullanıcılar açısından biraz sancılı olacak… brave software 29 ağustos 2023 tarihli blog gönderisinde hesaplarını 31 ekim 2023 tarihine kadar herhangi bir anlaşmalı cüzdan onay servisiyle (uphold, gemini, vb…) ilişkilendiremeyen kullanıcılarının tarayıcılarında birikmiş vbat tutarlarını kaybedeceklerini açıklamıştı. bildiğiniz üzere uphold ve gemini aralık 2022'den itibaren türkiye bölgesinden yeni hesap açılışlarını durdurdu. eğer 31 ekim 2023 tarihinden önce bölge desteği yeniden sağlanamazsa (ki artık pek mümkün görünmüyor) hali hazırda uphold veya gemini hesabı olmayan türk kullanıcılar bugüne kadar tarayıcılarında biriktirdikleri vbat'ları kaybedecekler.

brave software bölge desteği sağlanan ülke sayısını arttırmaya çalıştığını ifade etsede desteklenemeyen bölge kullanıcılarından şimdiden özür diledi ve üzgün olduklarını belirtti. hesaplarını herhangi bir cüzdan onay servisiyle ilişkilendiremeyen kullanıcılar tarayıcılarında birikmiş vbat'ları 31 ekim 2023 tarihine kadar takip ettikleri brave onaylı yayıncılara bahşiş olarak gönderebilecekler...