bat – braveturk
açılımı basic attention token olan temel dikkat jetonumuz. brave ekosisteminin ödeme ve değer saklama aracı.

ethereum ağında erc-20 standardıyla oluşturulmuş olup arzı 1,5 milyar bat ile sınırlandırılmıştır.

basic attention token projesinin 3 bacağı vardır. kullanıcılar, yayıncılar ve reklamcılar.

brave ile iş birliği yapan kullanıcılar; mahremiyet ve gizliliklerinden ödün vermeden ilgi alanları doğrultusunda tarayıcı üzerinden reklam yönlendirilmesine izin verirler. reklamcılar; tanıtmak istedikleri ürünleri hedef kitlelerine saygılı, adil ve verimli bir şekilde ulaştırmış olurlar, brave onaylı yayıncılar ise bahşiş, destek ve gelir paylaşımları karşılığında internette faydalı içerik oluşturarak kullanıcıların internette kalma ve reklam izleme sürelerini uzatırlar.

brave ekosisteminde reklam gelirlerinin % 70'i brave kullanıcılarına bat olarak dağıtılmaktadır. brave kullanıcıları reklam ödüllerini kişisel hesaplarına aktarabilirler ya da gibi diledikleri brave onaylı yayıncıya bahşiş olarak gönderebilirler.

mayıs 2017'de gerçekleştirilen bat'ın ıco'sunda 30 saniyede 35 milyon dolar toplanmıştır. bu performans, ıco yılı olarak anılan 2017 için bile eşi benzeri görülmemiş bir rekordur ancak ıco'ya sadece 130 kişinin katılabilmesi, bat tokenlerin % 25'inin sadece 1 kişi tarafından alınması, tokenlerin % 50'sinin 5 kişi tarafından toplanması, ıco'ya katılan 20 kişinin tüm token varlığının % 66'sından fazlasına sahip olması küçük yatırımcıları isyan ettirmiş ve token sahipliğinin tabana yayılamamasına sebep olmuştur. forumlarda, platformlarda, coin dergilerinde ıco'nun iptal edilmesi ve tekrarlanması gerektiği dillendirilsede brave'in ceo'su brendan eich ıco'nun başarıyla gerçekleştiğini açıklayarak süre gelen tartışmaları sonlandırmıştır.

toplam arzı 1,5 milyar olan basic attention tokenin bugün neredeyse tamamı (1.489.973.009,953 bat) dolaşımdadır. günlük 22.38 milyon aktif kullanıcısı olan brave tarayıcı tarafından desteklenen bat ekosisteminin, kullanıcı, yayıncı ve reklamcı sayısının artmasıyla arz sıkışmasına bağlı fiyat sıçramaları yaşaması kuvvetle muhtemeldir ancak tokenlerin büyük bir bölümünün hala balinaların elinde olduğunu ve satış baskısıyla bat fiyatlarını uzun süre tutulabileceğini de göz ardı etmemek gerekir.
görsel


düşüş can sıkıcı olsada 1-2 hareketinde fibonacci 0.382'nin nokta atışı çalışması önemli. Bugüne kadar BAT fiyatlarında boyle düzgün fibonacci çalıştığını hiç görmemiştim. bu ne demek, hareketin yonu belirlenmiş, yön robota bağlanmış demek. bakalım... 0.194 altına düşmezse 3 4 5 i kestirmeye çalışacağım.