btc – braveturk
bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 37,966.00

diğer tüm coin ve tokenlerin ağa babası...

bitcoin'in whitepaper'ı 31 ekim 2008 tarihinde satoshi nakamoto takma isimli kullanıcı tarafından yayınlandı. whitepaper'da; e-ticaretin küresel çapta geliştiği, banka komisyonlarının ticareti verimsizleştirdiği, iade ve iptallerin alıcı ve satıcılar arasında karşılıklı sorunlar yarattığı, sistemin geridöndürülemez bir şekilde doğrudan eşler arasında gerçekleştirilen bir para transfer mekanizmasına ihtiyacının olduğu ve detayları whitepaper'da açıklanan mekanizmasıyla bitcoin’in bu ihtiyacı karşılayacağından bahsedildi.

bitcoin'in genesis block olarak adlandırılan başlangıç bloğu 3 Ocak 2009 tarihinde oluşturuldu. Bloğun tamamlanmasıyla basılan ilk 50 bitcoin 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa nolu cüzdan adresine yatırıldı. Başlangıç blok koduna The Times Gazetesi'nin 3 ocak 2009 tarihli "Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde." Manşeti mesaj olarak gizlendi. Böylece hem başlangıç bloğunun 3 ocak'ta oluşturulduğu kanıtlandı hem de kırılgan finansal sisteme ilk gönderme yapıldı.

11 şubat 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto bitcoin ile ilgili ilk forum mesajını attı. Mesajda itibari paraların değerini korumakla görevli merkez bankalarının tarihsel süreç boyunca bu görevi yerine getirmediklerini, müşterilerinin yatırdığı paraları korumakla görevli bankaların ise bu paraları kredi balonları ile teminatsız bıraktıklarını, müşterilerin kişisel bilgilerini koruyamadıklarını ve mahremiyetlerinin ihlal edildiğini ve yüksek komisyonlar sebebiyle mikroödeme yapmanın imkansız hale geldiğini söyledi.

0 dolardan 68.789 dolara kadar yükselen bitcoin 15 yıllık mazisi boyunca enflasyona karşı en iyi değer koruma ve yatırım aracı olarak finans tarihinin tepesinde yer alıyor.