bat – braveturk
basic-attention-token

Basic Attention (BAT)

$ 0.2223373.03

açılımı basic attention token olan temel dikkat jetonumuz. Brave ekosisteminin ödeme ve değer saklama aracı.

Ethereum ağında ERC-20 standardıyla oluşturulmuş olup arzı 1,5 milyar BAT ile sınırlandırılmıştır.

Basic Attention Token Projesinin 3 bacağı vardır. Kullanıcılar, yayıncılar ve reklamcılar.

Brave ile iş birliği yapan kullanıcılar; mahremiyet ve gizliliklerinden ödün vermeden ilgi alanları doğrultusunda tarayıcı üzerinden reklam yönlendirilmesine izin verirler. Reklamcılar; tanıtmak istedikleri ürünleri hedef kitlelerine saygılı, adil ve verimli bir şekilde ulaştırmış olurlar, Brave onaylı yayıncılar ise bahşiş, destek ve gelir paylaşımları karşılığında internette faydalı içerik oluşturarak kullanıcıların internette kalma ve reklam izleme sürelerini uzatırlar.

Brave ekosisteminde reklam gelirlerinin % 70'i brave kullanıcılarına BAT olarak dağıtılmaktadır. Brave kullanıcıları reklam ödüllerini kişisel hesaplarına aktarabilirler ya da gibi diledikleri brave onaylı yayıncıya bahşiş olarak gönderebilirler.

Mayıs 2017'de gerçekleştirilen BAT'ın ICO'sunda 30 saniyede 35 milyon dolar toplanmıştır. Bu performans, ICO yılı olarak anılan 2017 için bile eşi benzeri görülmemiş bir rekordur ANCAK ICO'ya sadece 130 kişinin katılabilmesi, BAT tokenlerin % 25'inin sadece 1 kişi tarafından alınması, tokenlerin % 50'sinin 5 kişi tarafından toplanması, ICO'ya katılan 20 kişinin tüm token varlığının % 66'sından fazlasına sahip olması küçük yatırımcıları isyan ettirmiş ve token sahipliğinin tabana yayılamamasına sebep olmuştur. Forumlarda, platformlarda, coin dergilerinde ICO'nun iptal edilmesi ve tekrarlanması gerektiği dillendirilsede Brave'in CEO'su Brendan Eich ICO'nun başarıyla gerçekleştiğini açıklayarak süre gelen tartışmaları sonlandırmıştır.

Toplam arzı 1,5 milyar olan basic attention tokenin bugün neredeyse tamamı (1.489.973.009,953 BAT) dolaşımdadır. Günlük 22.38 Milyon aktif kullanıcısı olan brave tarayıcı tarafından desteklenen BAT ekosisteminin, kullanıcı, yayıncı ve reklamcı sayısının artmasıyla ARZ sıkışmasına bağlı fiyat sıçramaları yaşaması kuvvetle muhtemeldir ANCAK tokenlerin büyük bir bölümünün hala balinaların elinde olduğunu ve satış baskısıyla BAT fiyatlarını uzun süre tutulabileceğini de göz ardı etmemek gerekir.